محتوا نویسی چیست؟ احتمالاً شما هم تا به حال در ارتباط با محتوا نویسی چیزهایی را شنیده اید و می خواهید از این طریق کسب درآمد کنید. محتوا باید بر اساس قوانین و اصولی انجام شود که بتواند مخاطب را به خود جذب کند و ترافیک سایت را هم افزایش دهد. شاید برخی تصور کنند محتوا نویسی یعنی اینکه تعدادی سایت را باز کنیم و هر چیزی که در آن نوشته شده بود را جمع آوری کرده و همان را بنویسیم؛ در حالی که محتوا نویسی در آمیخته شده با هنر نویسندگی است و اگر احساس می کنید نویسنده خوبی هستید، پس بهتر است در حوزه محتوا نویسی گام بردارید. در این مقاله از سری مقالات کاروکانتنت سعی داریم هر آنچه که در ارتباط با محتوا نویسی است را برای شما بیان کنیم تا اگر به این کار علاقه دارید با مشاوران مجموعه ارتباط برقرار کنید و اطلاعات بیشتری را در خصوص این کار به دست آورید.

محتوا نویسی چیست?

محتوانویسی؛ هنری درآمیخته با ذوق و هنر

محتوا پادشاه است؛ ما محتوا نویسان همیشه این جمله را سرلوحه کارهای خود قرار داده ایم و در خور شأن این پادشاه از بهترین و ناب ترین کلمات برای به وجود آوردن آن استفاده خواهیم کرد. محتوا نویسی برای حوزه های مختلفی صورت می گیرد و در قالب های متنوعی به کار گرفته می شود. محتوا نویسی یکی از مهمترین عواملی است که برای جذب بازدیدکنندگان و افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

محتوای سایت باید به گونه ای باشد که بازدیدکنندگان جذب آن شوند و بتوانند از طریق آن محتوا به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنند. برای نوشتن محتوای سایت لازم است مخاطب و هدف شما از پیش تعیین شود؛ به عنوان مثال اگر هدف شما یک سایت فروش محصولات آرایشی است، پس محتوای سایت باید شامل اطلاعاتی در زمینه محصولات، نحوه استفاده از آنها و حتی نظراتی که مشتریان در خصوص محصولات مختلف داده اند، باشد.

"</p

 

نحوه تولید محتوا رپورتاژ آگهی چگونه است؟

چگونه محتوا را بنویسیم؟

محتوا نویسی چیست را پاسخ دادیم و الان بهتر است کمی در ارتباط با شیوه نوشتن آن هم صحبت کنیم تا بهتر و بیشتر بدانید که در زمان نوشتن محتوا باید به چه مواردی دقت داشته باشید و با کمک آنها بتوانید به جذب مخاطب کمک کنید. از جمله مهمترین مواردی که شما باید در زمینه محتوا نویسی بدانید موارد زیر هستند:

پیشنهاد ویژه:آیا می خواهید یک محتوا نویس ماهر شوید؟ آیا به دنبال نکاتی برای نوشتن محتوای اصولی برای وبسایت هستید؟۱۰ نکته برای نوشتن محتوای وب سایت

تعیین هدف و مخاطب

هدف شما از نوشتن محتوا چیست؟ برای چه کسی در حال نوشتن هستید؟ آیا سلیقه مخاطب خود را می شناسید؟ تمام این ها را پیش از اینکه شروع به نوشتن کنید، پاسخ دهید. هدف خود را مشخص کنید، مخاطب را بشناسید، به سلیقه او احترام بگذارید تا محتوایی جذاب را بتوانید، تولید کنید.

صداقت در محتوا

احتمالاً شما هم تا به حال به محتواهایی برخورده اید که بیش از اندازه اغراق آمیز است و در ارتباط با محصولی یا در ارتباط با خدماتی به شکل مبالغه آمیزی صحبت کرده است. شاید تا آخر آن مطلب را هم نخوانده باشید و به صورت کامل قید برقراری ارتباط با پشتیبانی آن سایت برای تهیه محصول یا برخورداری از خدمات را زده باشید. از این موضوع نتیجه می گیریم که شما باید به مخاطب خود احترام بگذارید و در نهایت صداقت و صمیمیت مطلب را به نگارش درآورید. اگر در حال نوشتن یک محصول هستید، علاوه بر اینکه از مزایای آن می نویسید، از معایبی هم که دارد صحبت کنید. اجازه دهید مخاطب تصمیم بگیرد که آیا می خواهد از شما خرید کند یا اینکه از خرید محصول مورد نظر پشیمان می شود. نوشتن صادقانه موجب شده تا کاربر به شما اعتماد کند و حتی اگر در آن لحظه خریدی از شما نداشته باشد، نام سایت شما در ذهن او باقی بماند و اگر بعدا تصمیم به خرید گرفت به شما رجوع کند.

لحن صحبت با مخاطب

لحن محتوایی که شما برای مخاطبی که قرار است برای او بنویسید، بسیار مهم است. تحن هیچ شرایطی قواعد را زیر پا نگذارید و لحن محتوای خود را در اوج سادگی، پر مفهوم انتخاب کنید. پر مفهوم نوشتن و ارائه اطلاعات، قرار نیست که همیشه همراه با مفاهیم بسیار پیچیده ای باشد که مخاطب تصمیم بگیرد سایت را فوراً ترک کند. ساده و صریح بنویسید این گونه می توانید مخاطب را در سایت خود نگه دارید.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

معنای کلمات کلیدی را اگر بخواهیم ساده بیان کنیم، کلید واژه هایی هستند که باید در اوج خلاقیت بتوانند موجب افزایش رتبه سایت شوند. این کلمات، مرتبط با موضوع هستند و با کمک آنها زمانی که کاربری آن کلمه کلیدی را جستجو می کند، گوگل می تواند سایت شما را به او نشان دهد. این کلمات کلیدی اگر حرفه ای و اصولی به کار گرفته شوند، قطعا می توانند راهی برای پیشرفت شما و سایت تان باشند.

چگونه محتوا را بنویسیم؟

محتوای همیشه سبز یا محتوای سبز چیست؟

مهمترین اصول در محتوا نویسی

تا اینجای مطلب متوجه شدید که محتوا نویسی چیست و برای نوشتن، باید به چه مواردی دقت کنید؛ اما الان نوبت به این رسیده تا اصولی که در ارتباط با کار محتوا نویسی باید بدانید را هم به شما ارائه کنیم. به این مطلب دقت داشته باشید که برای محتوا نویسی تنها شروع کردن به نوشتن و اینکه چند سایت را بالا و پایین کنید، کفایت نمی کند. متاسفانه برخی افراد محتوا نویسی را کاری ساده می دانند؛ اما زمانی که وارد این حرفه می شوند متوجه اصول و سختی های این کار خواهند شد. از جمله اصولی که در کار محتوا نویسی باید رعایت شود، مواردی هستند که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد:

کپی کار نباشید

کپی نبودن محتوای تولید شده را می توانیم از مهمترین اصولی بدانیم که در محتوا نویسی باید بدون قید و شرط رعایت شود. گاهی با محتوا نویسانی تازه کار روبرو می شویم که تصور می کنند تنها جابجا کردن چند کلمه از جملاتی که در سایت ها قرار گرفته است، کفایت می کند. اگر بخواهیم با اعداد و ارقام به یک درصد در خصوص این تفکر اشاره داشته باشیم، شاید حدود ۷۰ درصد از اشخاصی که نام محتوا نویسی را شنیده اند این تصور اشتباه را در ارتباط با آن دارند.

اگر شما هم این تصور را دارید، بهتر است به صورت کامل آن را از ذهن خود پاک کنید. محتوا نویسی نیاز به یک ذهن خلاق دارد. نیاز به تحلیل و تفسیر دارد. به زبان ساده تر اگر بخواهیم در ارتباط با این موضوع صحبت کنیم اینکه شما یک کلمه را به یک جمله اضافه کنید یا یک کلمه را حذف کنید، محتوای یونیک و بدون کپی به دست نمی آید. اصلاً نمی توان نام این را یک محتوای اصولی گذشت، محتوایی می تواند در قاب سئو بگنجد که بدون کپی باشد.

از عنوان جذاب استفاده کنید

مخاطب باید بداند که قرار است در ارتباط با چه موضوعی به مطالعه بپردازد. یک محتوای اصولی لازم است عنوانی جذاب و قابل فهمی را داشته باشد. زمانی که مخاطب وارد سایت می شود، اولین چیزی که او را درگیر می کند عنوان است. در عنوان از کلمه کلیدی استفاده کنید. در تیتر هایی که قرار است داخل کار شما قرار بگیرد کلمه کلیدی را قرار دهید و این گونه محتوایی با کیفیت را خواهید داشت.

رعایت قواعد نگارشی را فراموش نکنید

علاوه بر اینکه محتوای تولیدی شما باید جذاب باشد، لازم است از قواعد نگارشی هم پیروی کرده باشید. قواعد نگارشی فارسی و بهره گیری از اصولی که در خصوص قوانین سئو هستند، از مهمترین موضوعات در رعایت نکات نگارشی به شمار می روند.

مقدمه را جذاب بنویسید

بعد از عنوان اولین چیزی که مخاطب مشغول مطالعه آن می شود، مقدمه ای است که برای کار نوشته شده است. مقدمه باید آنقدر جذاب باشد که کاربر را ترغیب کند تا پایان مطلب را بخواند. مقدمه را دست کم نگیرید. این مقدمه است که می تواند نشانگر خلاقیت و شیوا نویسی شما باشد.

محتوای همیشه سبز یا محتوای سبز چیست؟

بروز باشید

بله درست خواندید، شما باید بروز باشید و نباید تنها به اطلاعات گذشته خود اکتفا کنید. قرار نیست که تنها زمانی که به شما یک موضوع می دهند به سراغ چند سایت بروید و برای همیشه و به قول معروف آن پرونده را ببندید و دیگر به سراغش نروید. حتی اگر به نوشتن محتوا مشغول نیستید اطلاعاتتان را بروز کنید. این اطلاعات با مطالعه روزنامه، با بررسی سایت ها و حتی با شنیدن اخبار می تواند ایجاد شود. زمانی که شما بروز می شوید، دایره لغات تان افزایش پیدا می کند و این گونه به آسانی می توانید هر موضوعی را که در اختیارتان قرار می دهند به سادگی بنویسید.

مهمترین اصول در محتوا نویسی

مهارت هایی که در محتوا نویسی به آن نیاز داریم

اگر می خواهید به یک کارشناس تولید محتوا تبدیل شوید و به آسانی و بدون وقت کشی زمانی که به شما درخواست انجام کاری را می دهند شروع به نوشتن کنید، لازم است مهارت هایی را در این خصوص حتماً کسب کنید. از جمله مهمترین این مهارت ها مدیریت زمان است. تولید محتوا اصلا آسان نیست و شما برای اینکه بتوانید محتوایی در خور شأن مخاطب را بنویسید به زمان نیاز دارید بنابراین پس از اینکه بررسی های لازم را در ارتباط با موضوع انجام دادید، بعد از کمی تفکر شروع به نوشتن کنید. ساختار مناسب را در این برنامه ریزی فراموش نکنید.

اگر بتوانید تایپ ده انگشتی را یاد بگیرید، قطعاً زمان شما به درستی مدیریت می شود و سرعت تایپ تان بالاتر از حد تصور خواهد شد. با توجه به اینکه گاهی ممکن است در محتوا از شما بخواهند که تصویر قرار دهید، اگر بتوانید با فتوشاپ هم کار کنید، این امر می تواند حرفه ای بودن شما را به رخ بکشد. آشنایی با سئو و بهینه سازی سایت را ساده تصور نکنید. شما با توجه به اینکه می خواهید برای سایت های مختلف بنویسید، پس باید بدانید که موتورهای جستجوی گوگل از شما چه می خواهند. اصول و قواعد سئو را حتماً یاد بگیرید و بر اساس آنها متنی سئو شده را تحویل دهید.

مهارت هایی که در محتوا نویسی به آن نیاز داریم

چگونه تولید محتوا برای سایت را شروع کنیم؟

نکاتی که باید درباره سئونویسی بلد باشید

همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره کردیم تنها دانستن محتوا نویسی چیست کفایت نمی کند و شما باید قواعد و اصول سئو را هم در محتوای خود پیاده کنید. از جمله مهمترین نکاتی که در یک محتوای سئو شده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به درخواست کارفرما هم می تواند متغیر باشد موارد زیر هستند:

  • مطلبی را که می نویسید، قرار نیست خودتان بارها و بارها آن را بعدا بخوانید، بلکه قرار است مخاطبتان آن را بخواند؛ بنابراین تنها سلیقه خود را در محتوا به کار نگیرید و برای مخاطب بنویسید.
  • تحت هیچ شرایطی از موضوع اصلی خارج نشوید. حاشیه نویسی کار شما را خراب می کند.
  • از لینک خارجی تنها زمانی استفاده کنید که مطمئن هستید سایت مقصد سایتی بسیار معتبر است.
  • از نوشتن پاراگراف های بلند خودداری کنید. حتی اگر خود شما هم زمانی با یک مطلب روبرو شوید که در یک پاراگراف 10 خط نوشته شده است خسته می شوید و در همان دو خط ابتدایی، باقی کار را رها می کنید؛ پس پاراگراف های خود را کوتاه بنویسید.
  • تصاویری که استفاده می کنید از جذابیت بصری بالا برخوردار باشند. تصاویر استفاده شده در کار شما نباید کیفیت باشد. بی کیفیت بودن تصاویر یعنی اهمیتی را برای سلیقه مخاطب قائل نشده اید.
  • جمع بندی مناسبی داشته باشید. جمع بندی به معنای خلاصه نوشتن هر آنچه که در مطلب بوده نیست. به معنای این است که از تمامی مطالب به چه نتیجه ای رسیده اید. در جمع بندی قرار است نکات مهمی بیان شود که حتی اگر مخاطب نتوانسته تمام مطلب را بخواند، در جمع بندی به یک نتیجه اصولی برسد.
  • پیش از اینکه کار را به کارفرما تحویل دهید یا اینکه روی سایت بارگذاری کنید، مجدداً آن را بررسی کنید. به این مطلب دقت داشته باشید که هیچ وقت، هیچ محتوایی بدون عیب و ایراد نیست. با بررسی دوباره کار قطعاً به ایراداتی که در زمینه نگارشی یا در زمینه جمله بندی ها هستند، خواهید رسید.

نکاتی که باید درباره سئونویسی بلد باشید

جمع بندی

محتوا چیست را پاسخ دادیم و به این موضوع پی بردیم که یک محتوای اصولی چه قاعده و قانونی دارد و برای اینکه محتوا نویس شوید، باید چه چیزهایی را بدانید. یک محتوای مناسب باید آنقدر قابل فهم و شیوا و روان باشد که مخاطب را در سایت قرار دهد و حتی مایل باشد دیگر مقالات و دیگر محتوایی که در آن سایت قرار گرفته را هم مطالعه کند. محتوا نویسی سایت یک فرآیند پیچیده و زمان بر است و نباید آن را یک کاری ساده تلقی کرد. در این مطلب از سری مقالات کارو کانتنت سعی داشتیم به آموزش محتوا نویسی و اصولی که شما باید در ارتباط با آن بدانید بپردازیم. اگر مایل هستید به یک محتوا نویس حرفه ای تبدیل شوید یا اینکه در این خصوص سوالی دارید، می توانید با مشاوران و کارشناسان سایت ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

  • محتوا نویسی چیست؟

نوشتن مطالب به شکلی جذاب و حرفه ای که موجب می شود مخاطبان جذب سایت شوند و رتبه سایت در میان موتورهای جستجو افزایش پیدا کند، محتوا نویسی می گویند.

  • مهمترین نکاتی که باید در محتوا نویسی رعایت کنیم، چیست؟

برای دریافت این سوال بهتر است مطالبی که در این مقاله گنجانده شده را مطالعه کنید؛ زیرا پاسخ به آن در چند خط نمی گنجد.

دسته بندی شده در: